T.C. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
-: (GMT + 3)
Select Language

Tarım ve Hayvancılık

İran’ın yüzde 11'i ekilebilir alanlar, geri kalanı ise dağlar, nehirler, göller, yollar, konut ve sanayi alanlarından oluşmaktadır ve tarım için uygun değildir. Hazar Denizi'ni çevreleyen en verimli tarım arazisi ülkenin toplam arazisinin sadece yüzde 5,5'ini oluşturmaktadır. Kuzey ve batıdaki engebeli dağlar, et ve süt hayvancılığı için mera olarak kullanılmaktadır. İran’da yıllık yağış 243 mm ve dünya ortalamasının üçte birinden daha azdır. Ayrıca, eşit olmayan yağış dağılımı, ülkenin büyük bir kısmında sulama sistemleri olmadan tarımsal faaliyet yapmayı zorlaştırmaktadır. Buna rağmen İran, iç talebi karşılayacak yeterli tarım ürünü üretmek için gerekli koşullara (toprak, su, araç ve işçilik) sahiptir. Tarıma elverişli toprak ve su, çiftlik araçları ve deneyimli çiftçiler mevcuttur. Tarım sektörünün eglişmesini engelleyen faktörler arasında verimsiz su dağıtımı, arazi erozyonu, düşük verimlilik, yetersiz ve yanlış gübre kullanımı, yatırım eksikliği ve eski teknoloji yer almaktadır (U.S. Library of Congress, 2008).

Tarımda kendi kendine yeterliliği önemseyen İran hükümeti, izlediği tarım politikaları ile çiftçilere destek vermeyi ve stratejik tarım ürünlerinin üretimini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu politika, belirli ürünleri garantili fiyatlarla satın almak ve tarımsal sübvansiyonlar yoluyla üretimini teşvik etmeği amaçlamaktadır (U.S. Library of Congress, 2008).

İran, tarımsal üretimde bazı ürünlerde miktar olarak büyük meblağlara ulaşmasıan rağmen verimlilik konusunda gelişmiş dünya standartlarının çok altındadır. Örneğin, buğday üretiminde İran dünyada 15’inci sırayı almaktadır. Ortalama buğday verimi 1950 kg / hektar iken bu oran Türkiye için 2700 kg / hektar ve ilk sıradaki ülke olan İrlanda için 9500 kg / hektardır (Food and Agriculture Organization of the Uninted Nations (FAO), 2016).

İran’ın tarım ve hayvancılık sektörü, son yıllarda ithal bağımlı olmaktan çıkmaktadır. 2016 yılında İran buğday ihtiyacının % 91’ini yerli üretimden karşılamıştır. Bu oranlar pirinç için % 70, arpa için % 74, kırmızı et için % 90 ve tavuk eti için % 103’tür. Yağlı çekirdeklilerde bağımsızlık oranı %12’dir (İran Merkez Bankası, 2016).

Yıllık 84,8 milyon ton tarla bitkileri, 19,2 milyon ton bahçe bitkileri, 1 milyon tondan fazla su ürünleri üretilmektedir. Ayrıca, yıllık 824 bin ton kırmızı et, 9,6 milyon ton süt, 2 milyon ton tavuk eti, 940 bin ton yumurta ve 81,4 bin ton bal üretilmektedir.

 

  • DAKA İLETİŞİM HATTI
  • 0 432 485 10 15
  • Daka İran Masası İletişim Hattı
  • 0 432 485 10 24
  • Adres
  • Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
    Şerefiye Mah. Cumhuriyet Cad. 943. Sok. No:1 65140 İpekyolu / Van
  • E-Posta
  • kuk@daka.org.tr
SOSYAL MEDYADA DAKA
Copyright © 2019. Her Hakkı Saklıdır. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Web Tasarım