T.C. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
-: (GMT + 3)
Select Language

Sanayi

Sanayi sektörü GSYİH’nın %12’lik payını oluşturmaktadır.  Sanayi sektöründe başlıca ürünler sırasıyla, kimyasal madde ve ürünlerin imalatı, ana metal sanayii, gıda ürünleri ve içecek imalatı, motorlu kara taşıtı, römork ve yarı-römork imalatı ve metalik olmayan diğer mineral ürünlerin imalatıdır. Bu ürünler, toplam sanayi üretiminde yüzde 72’lik bir katma değer payına sahiptir. Petrokimya,  çelik, çimento ve otomotiv endüstrisi, ülkenin en önemli ve başarılı endüstrileri arasında yer almaktadır. İthalatta başlıca sanayi ürünleri taşıt parça ve aksamları, bilişim cihazları, elektronik cihazlardır.  İhracatta ise propan, metanol, polimer, bütan ve üre başlıca ürünler olarak yer almaktadır.

Sanayi sektöründe devletin ağırlığı devam etmektedir. Sanayi ürünlerinin ihracattaki oranı çok azdır. Kişi başına sanayi ihracatı Almanya’da 16106 dolar iken bu rakam İran’da sadece 341  dolardır. Sanayide üretilen toplam katma değer az, teknoloji seviyesi nispeten düşük, sektöre verimsizlik ve düşük kalite hakimdir. 2016 yılında 144 ülke arasında İran’ın Rekabetçi Sanayi Performans Endeksi 66, Türkiye’nin endeksi 30 ve Almanya’nın  endeksi 1’dir (United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), 2016).

Zikredilen problemlere rağmen İran bazı ürünlerde dünyada ilk sıralardadır. Örneğin fayans ve seramik üretiminde dünyada 8’inci, çimento üretiminde 10’uncu, araba üretiminde 12’nci ve ham çelik üretiminde 14’üncü sırada yer almaktadır ve dünya toplam petrokimya üretiminin % 4,8’i, makine halısı üretiminin % 4,5’i ve makarna üretiminin % 4’ü İran’da gerçekleştirilmektedir.

Daha Fazla ... 

  • DAKA İLETİŞİM HATTI
  • 0 432 485 10 15
  • Daka İran Masası İletişim Hattı
  • 0 432 485 10 24
  • Adres
  • Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
    Şerefiye Mah. Cumhuriyet Cad. 943. Sok. No:1 65140 İpekyolu / Van
  • E-Posta
  • kuk@daka.org.tr
SOSYAL MEDYADA DAKA
Copyright © 2019. Her Hakkı Saklıdır. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Web Tasarım