T.C. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
-: (GMT + 3)
Select Language

İkili Antlaşmalar

Türki̇ye-İran Terci̇hli̇ Ti̇caret Anlaşması (TTA)

Türkiye ve İran arasında 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Tercihli Ticaret Anlaşmasının (TTA) temel amacı; iki ülke arasındaki bazı tarifelerin indirilmesi ve tarife dışı engeller ile tarife benzeri engellerin ortadan kaldırılması, iki ülke arasında adil rekabet koşullarının oluşturulması, güvenli ve öngörülebilir bir ortam tesis edilmesi ve ticaretin çeşitlendirilmesi suretiyle ülkemiz ile İran arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve teşvik edilmesidir.

Bahse konu anlaşma kapsamında, Türkiye'nin 6’lı gümrük tarife pozisyonu bazında toplam 140 üründe İran'a tarife indirimi ve kota artırımı; İran'ın ise 6’lı gümrük tarife pozisyonu bazında 125 üründe Türkiye'ye tarife indirimi sağlanması kararlaştırılmıştır. Böylece toplamda 265 üründe, gümrük vergileri aşağı yönlü revize edilmiştir.

İran’ın, tercihli ticaret anlaşması ile Türkiye’ye tarife indirimi sağlayacağı ürünler arasında; temizlik ürünleri, ilaç, kozmetik, plastik malzemeler, orman ürünleri, tekstil, hazır giyim, ev tekstili, mobilya, çelik ürünleri, demir ve demir dışı metaller, buzdolabı, bulaşık makineleri gibi beyaz eşya ürünleri, klimalar ve elektrik-elektronik ürünleri gibi birçok ürün yer almaktadır.

Türkiye-İran arasında imzalanan TTA ve diğer tüm antlaşmalara T.C. Ticaret Bakanlığı sayfasından ulaşılabilir: https://www.ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati/guney-asya/iran/ikili-anlasmalar

Gelir  Ve  Servet  Üzerinden  Alınan  Vergilerde  Çifte  Vergilendirmeyi  Önleme  Ve  Vergi Kaçakçılığına  Engel  Olma  Anlaşması:

https://www.ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati/guney-asya/iran/ikili-anlasmalar

Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma:

https://ticaret.gov.tr/data/5b8e435a13b8761b8471b9e5/iran.pdf 

  • DAKA İLETİŞİM HATTI
  • 0 432 485 10 15
  • Daka İran Masası İletişim Hattı
  • 0 432 485 10 24
  • Adres
  • Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
    Şerefiye Mah. Cumhuriyet Cad. 943. Sok. No:1 65140 İpekyolu / Van
  • E-Posta
  • kuk@daka.org.tr
SOSYAL MEDYADA DAKA
Copyright © 2019. Her Hakkı Saklıdır. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Web Tasarım