T.C. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
-: (GMT + 3)
Select Language

Türkiye Sınırına Yakın Bölgeler

Türkiye’ye yakın olan Maku ve Aras Serbest Bölgeleri ve Tebriz yakınında bulunan Sehlan Özel Ekonomik Bölgesi karayolu ve demiryolu hattı ile Türkiye’ye bağlıdırlar.  

Maku Serbest Bölgesi

Maku Serbest Bölgesi, Maku, Bazergan, Şot ve Poldeşt ilçelerini kapsayan, Batı Azerbaycan ostanında 500 bin hektarlık bir alanda kurulmuş ve yüksek ekonomik kapasite ve uygun altyapı tesislerine sahiptir. İran’ın en aktif kara sınırı olan Bazergan (Gürbulak) Kapısı, Maku Serbest Bölgesi’nin içinde, İran’ı Avrupa pazarlarına bağlayan güzergâhının üzerinde bulunmaktadır. Bir sanayi merkezi olan Tebriz kentine yakın olan Maku Serbest Bölgesi, Kafkas ülkeleri ve Türkiye ile merkezi bir konumdadır.

Maku Serbest Bölgesinde endüstri parkları, maden ocakları, sanayi siteleri, tarım alanları ve mesleki eğitim merkezleri yer almaktadır. Bölgede bir Maku Havalimanı bulunmaktadır.

Ayrıca, Serbest Bölge içinde perakende satış yapabilen pazarlar bulunmaktadır. Maku’da bulunan iki adet perakende satış sitesinde mağaza kiralanabilir veya satın alınabilir. Pazarda 700’e yakın şirket var ve 500 şirket aktif olarak faaliyet gösteriyor. (Daha ayrıntılı bilgiler için bölgenin sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.makufz.org/tr).

Aras Serbest Bölgesi

Aras Serbest Bölgesi, İran'ın kuzeybatısında yer alan Doğu Azerbaycan ostanında 51 bin hektarlık bir alan üzerinde kurulmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti, Ermenistan ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile sınırı bulunmaktadır. Tebriz’e yakın olması (137 km), Aras nehrinin içinden geçmesi, bir petrol rafinerisi bulunması ve Colfa-Tebriz demiryolu bölgenin önemli avantajları olarak sayılabilir.  

Bölgede 300’den fazla şirket var ve 154 şirket aktif olarak faaliyet göstermektedir. Bölgede bulunan 23 Türk firması genelde kimya ve tekstil alanında çalışmaktadır. Ayrıca, bölgede 75 tarım projesi var ve bunlardan 40’ı aktiftir. (Daha ayrıntılı bilgiler için bölgenin sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.arasfz.ir/en).

Ermenistan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Azerbaycan ile sınırı bulunan Aras Serbest Bölgesi, dört siteden oluşmaktadır. Bölgede, sanayi dışında tarım yatırımları da desteklenmekte ve seracılık gibi faaliyetler için yer tahsisi yapılmaktadır.

Sehlan Özel Ekonomik Bölgesi

İran’ın kuzeybatı bölgesinin ticaret seviyesini yükseltmek amacıyla kurulan Sehlan Özel Ekonomik Bölgesi, Doğu Azerbaycan ostanında bulunmaktadır. Tebriz merkeze 15 km mesafede bulunan bölge, uluslararası transit karayolu ve demiryolu bulunduğu 2 bin hektarlık bir alanda kurulmuştur. Tebriz havaalanına 10 kilometrede olan bölgenin içinden İran-Türkiye ve Orta Asya demiryolu hatları geçmektedir. Aras Serbest Bölgesine de bağlanan bu demiryolu hattı, ülkenin en doğusunda ve Türkmenistan sınırında yer alan Serehs'e kadar ulaşmaktadır.   

Bölgenin içinde gümrüklerin bulunması işlemleri kolaylaştıran diğer bir önemli etkendir. Depoların yükleme ve boşaltma platformlarına yakın özel bir demiryolu bağlantısına sahiptir. Yıllık 2 bin konteyner kapasitesine sahip konteyner terminali ile donatılmıştır. 60 tonluk bir dijital tartım terazisi ve laboratuvarlar bulunmaktadır. İthalat, ihracat, kabotaj, yurtiçi ve yurtdışı transit gibi gümrük ve ticaret prosedürleri çerçevesinde malların depolama, boşaltma, yükleme, koruma ve emniyeti gibi konularda ülkenin en güvenilir gümrük bölgelerindendir. (Daha ayrıntılı bilgiler için bölgenin sitesini ziyaret edebilirsiniz:  http://sahlansez.ir/).

  • DAKA İLETİŞİM HATTI
  • 0 432 485 10 15
  • Daka İran Masası İletişim Hattı
  • 0 432 485 10 24
  • Adres
  • Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
    Şerefiye Mah. Cumhuriyet Cad. 943. Sok. No:1 65140 İpekyolu / Van
  • E-Posta
  • iranmasasi@daka.org.tr
SOSYAL MEDYADA DAKA
Copyright © 2019. Her Hakkı Saklıdır. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Web Tasarım